CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pátek 19.04.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Hvězdnatec zubatý [ Flora ]

Ne každé město či oblast se mohou pochlubit pro ně typickou rostlinou. Těšín takovou květinu má, navíc odkazuje i na název města. Jde o hvězdnatec zubatý neboli hvězdnatec čemeřicový, lidově zvaný "těšíňanka”, latinsky zvaný Hacquetia epipactis, a s polským názvem cieszynianka wiosenna.

Hvězdnatec zubatý rozkvétá jako jedna z prvních jarních květin, ještě před olistěním stromů a růstem většiny ostatních druhů bylin. Už počátkem března rozkvétá (a byly zpozorovány případy dokonce v druhé polovině února). Objeví se žlutozelené soubory květů na bezlistém stonku dlouhém až 20 cm. Jde o okolíky, ne o jednotlivé květy, protože hvězdnatec zubatý patří mezi miříkovité, které tvoří typický okolík. To, co bývá považováno za okvětní lístky, je ve skutečnosti nepravé okvětí tvořené zelenými listeny (obvykle jich je 5-7), což jsou přetvořené listy.

Samotné květy jsou velmi drobné, žluté, a vyplňují prostředek. Listy se objevují později, jsou dlanitě členité a mají dlouhé řapíky. Hvězdnatec odkvete poměrně rychle a už v květnu až červnu se objeví plody. V létě už můžeme pozorovat jen hromady listů, někdy obtížně zpozorovatelné v houští jiných druhů bylinného patra lesů. Hvězdnatec zubatý roste především v listnatých lesech na úrodných vápnitých půdách.

Na ochranu hvězdnatce zubatého byly vyhlášeny přírodní rezervace "Velké doly" (za železničním přejezdem do Třince, na území Českého Těšína a Třince), "Městský lesík nad Puňcovkou" a "Městský lesík nad Olší" (na území Cieszyna). Kromě toho na něj narazíte v rezervaci Kopce a v několika malých lesících. Hvězdnatec zubatý bývá s oblibou vysazován do zahrádek a obyvatelé Těšína ho považují za jednu z oblíbených zahradních rostlin.

Hezkou pověst o původu hvězdnatce zubatého připomněl Gustav Morcinek, spisovatel zamilovaný do krás Těšínska. Podle jím citované pověsti se "těšíňanka” čili hvězdnatec zubatý dostala k nám odkudsi z Alp a její semena s sebou přineslo pravděpodobně rakouské vojsko generála Debaty při obléhání těšínského hradu během třicetileté války.

Na hradě se drželi Švédové a z toho je odvozena romantická pověst, že hvězdnatec zubatý pochází ze Švédska. Jeden těžce raněný švédský husar pomalu umíral v chaloupce slezských sedláků blízko Těšína. Do pohledného husara se zamilovala sedlákova dcera. Když její milý umřel, sundala mu z hrudi váček s prstí z rodného Švédska a vysypala ji na nebožtíkův hrob. S ní vysypala i semena hvězdnatce. Na jaře vyrostly na hrobě hned po sněženkách neznámé světle žluté květy. Byly proto nazvány "těšíňanky”, protože se objevily u Těšína.

Postupem času se rozrostly do trojúhelníku Těšín - Skoczów - Ustroń. Jiná varianta pověsti hovoří o tom, že dva šlechtici si kdysi slíbili, že ten, kdo přežije druhého, ho pochová a na hrob mu nasype hrst hlíny z rodné země. Po splnění slibu se ukázalo, že hlína obsahuje semena neznámé rostliny - samozřejmě hvězdnatce. Pověsti o původu hvězdnatce jsou mimořádně barvité a působivé, ale jak už to tak u pověstí bývá, pramálo odpovídají vědeckých faktům.

Hvězdnatec zubatý se přirozenou cestou vyskytuje pouze v Evropě ve dvou izolovaných, navzájem vzdálených oblastech. Jižní oblast výskytu hvězdnatce zahrnuje východní výběžky Alp, v rakouském Štýrsku a Korutanech, ve Slovinsku, Chorvatsku a Bosně. Severní oblast výskytu zahrnuje Moravu, západní výběžky Západních Karpat a východní Slovensko.

Právě v těchto dvou oblastech přežil hvězdnatec poslední pleistocénskou dobu ledovou. Po ústupu pevninského ledu se už v holocénu hvězdnatec vydal na cestu a rozšířil se na nová území. Přes Moravskou bránu pronikl na území Polska. Pro botaniky hvězdnatec představuje migrující relikt. Dnes se hvězdnatec zubatý vyskytuje v Polsku relativně hojně pouze na Těšínsku.

Několik dalších izolovaných nalezišť bylo zaznamenáno dále na Wielické pahorkatině (například v okolí Mogilan u Krakova), ve Slezských Beskydách (na Čantoryji v Ustroni, v Jaworzynce), v Žyveckých Beskydách (Rycerka v okolí Žywce), v jižní části Opolska - okolí Ratiboře, Rozumnic a Głogówka), a rovněž v okolí obcí Zawierć (Krakovsko - čenstochovská vysočina) a Krasnystaw (Lublinská vysočina).

Povšimněme si zde, že hvězdnatec zubatý se vůbec nevyskytuje ve Švédsku - takže odkud pochází ona pověst? Zcela jistě ho s sebou nemohl přinést ani žádný rakouský voják, protože tato rostlina se u nás udomácnila tisíce let před třicetiletou válkou, s kterou jí spojovala pověst.

Latinský název Hacquetia epipactis dostal hvězdnatec zubatý na počest Baltazara Hacqueta, francouzského lékaře a přírodovědce, který v letech 1787-1810 přednášel na Lvovské univerzitě a poté v Krakově. Hacquet jako první prošel celé Karpaty od východu na západ a výsledky svých pozorování vydal ve čtyřsvazkové práci, která se stala prvním bohatým zdrojem informací o Karpatech. V r. 1790 Necker označil hvězdnatec za samostatný druh a stanovil dodnes platný latinský název. Ještě na začátku 19. století býval hvězdnatec označován jako "dondia epipactis” nebo "dondisia epipactis” na počest Giacomo de Dondi.

Polský název "cieszynianka” běžně používaný obyvateli Těšína navrhl jako oficiální botanický název v r. 1924 Kazimierz Simm, profesor těšínské Vysoké školy zemědělské. Kmotr hvězdnatce chtěl takto podtrhnout, že právě v okolí Těšína se tato rostlina v Polsku vyskytuje nejčastěji. Název se asi hned zalíbil jako vhodný, protože ještě téhož roku byl uveden v prvním vydání botanického klíče "Polské rostliny”. Dříve polští botanici používali upravený latinský název "haketia”.

Zvláštní způsob, jak se semena této rostliny měla objevit na Těšínsku - ve váčku s rodnou zemí, který nosil voják - se stal asi důvodem, proč právě "těšíňanka” čili hvězdnatec zubatý bývá považován za symbol lásky k rodné zemi. Je to rostlina silně zakořeněná v regionální kultuře Těšínska a ve vědomí zdejších obyvatel.

Květ, či přesněji celé květenství, ať jako obrázek nebo snímek, se často využívají jako symbol v mnoha publikacích o Těšínském Slezsku a označují se jím mnohá sdružení, vydavatelství a iniciativy. Rovněž místní samosprávné orgány měst a obcí Těšínska už řadu let věnují zasloužilým osobám zlaté a stříbrné stylizované hvězdnatce zubaté.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Flora
AKTUALIZACE: Radka GAJDUŠKOVÁ (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 17.05.2004 v 12:18 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY